12 czerwca 2019

Państwo w służbie przedsiębiorców

„Prawo do przedsiębiorczości” zawitało po raz kolejny do Trójmiasta, tym razem przedsiębiorcy oraz przedstawiciele rządu, administracji i instytucji otoczenia biznesu spotkali się w Gdyni.

Uczestnicy konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości mogli się dowiedzieć o rozwiązaniach wprowadzonych przez Konstytucję Biznesu, Pakiet MŚP, Mały ZUS, ustawę o zarządzie sukcesyjnym i wiele innych zmian dla firm, które weszły w życie w ostatnim czasie.

Prezentując nowe prawo, przedstawiciele skarbówki akcentowali zmiany w podejściu do relacji przedsiębiorcy-administracja.

– Mamy głęboki szacunek dla przedsiębiorców i ich pracy. To, że możemy się chwalić dobrymi wynikami, to dzięki Waszemu rozwojowi – zwrócił się do przedsiębiorców zebranych w Sali konferencyjnej Hotelu Nadmorskiego Tomasz Słaboszowski, dyrektor Izby Skarbowej w Gdańsku.

– Wierzymy w osobistą interwencję, jesteśmy dla Was! Zachęcamy do kontaktu. Nasza rola wobec społeczeństwa jest służebna i my to rozumiemy. Proszę zgłaszać chęć spotkań. Spotkamy się nie za 4 miesiące, ale za tydzień, dwa – zapewniał dyrektor Słaboszowski.

Znaczenie sukcesji w firmach

Zwrócono uwagę na najważniejsze aspekty funkcjonującej od niedawna ustawy o zarządzie sukcesyjnym.

– Sukcesja w firmach to temat wielowątkowy. Po pierwsze, zapewnia ciągłość firmie, która przechodzi w kolejne ręce, ale wspiera też ciągłość innych firm, a o tym mało się mówi. Kiedy właściciel firmy nagle umiera, to może to być również problem dla firm, z którymi współpracował. Jeśli branża, w której działała to usługi z wąskiej, specyficznej dziedziny i jest mało dostawców takich usług to powstaje dziura, którą ciężko wypełnić. Zatem sukcesja firm zapewnia ciągłość całemu rynkowi, czyli jest w interesie wszystkich jego uczestników – zwrócił uwagę Janusz Pochylczuk, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Starogardzie Gdańskim.

Konkretne pytania, konkretne odpowiedzi

W przestrzeni konferencyjnej znajdowały się punkty informacyjne, m.in.: PARP, ZUS, Banku Gospodarstwa Krajowego, Punktu Informacyjnego Funduszy Europejskich, czy Polskiego Funduszu Rozwoju. Eksperci odpowiadali na konkretne pytania właścicieli firm związane z prowadzonym przez nich biznesem.

Przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości byli do dyspozycji w sprawach związanych z ofertą wsparcia polskich przedsiębiorstw z funduszy unijnych oraz usługami Centrum Rozwoju MŚP.

O tym, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego można było porozmawiać z ekspertami Banku Gospodarstwa Krajowego.

Kolejne spotkania odbędą się:

  • 13 czerwca w Radomiu,
  • 17 czerwca w Opolu.

Zapraszamy!

Opublikowano: 12.06.2019 14:58
Poprawiono: 12.06.2019 14:58
Modyfikujący: 
Udostępniający: dawid_cybulski
Autor dokumentów: